logo Fizjoterapeuta, rehabilitant Częstochowa

Specjalistyczny gabinet fizjoterapii może okazać się miejscem, dzięki któremu skutecznie pozbędziemy się bólu spowodowanego jakimś urazem. Wbrew pozorom problemy ze stawami czy poszczególnymi partiami mięśni nie muszą oznaczać konieczności poddania się operacji, poprzedzonej równie kosztownymi i czasochłonnymi badaniami. Jakkolwiek opieka lekarska jest niezbędna i nie należy z niej rezygnować, to jednak nie da się ukryć, że fizjoterapia może nam pomóc dotrzeć do właściwej przyczyny dolegliwości. Tylko jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę w Częstochowie?

Na czym polega fizjoterapia?

Fizjoterapia to dziedzina wchodząca w zakres rehabilitacji medycznej. Z jej pomocą osoba chora, po przebytej operacji lub po stwierdzonym urazie, zostaje poddana niezbędnej rekonwalescencji, która umożliwia jak najszybszy powrót do sprawności. W związku z tym fizjoterapia może zarówno stanowić element leczenia, jak i stanowić indywidualną, odrębną formę odzyskiwania pełnego zdrowia. 

Warto też zaznaczyć, że fizjoterapia dzieli się na kilka działów bądź metod, jakie mogą być wykorzystywane przez specjalistę. Zaliczają się do nich m.in. fizykoterapia, terapia manualna, kinezyterapia oraz masaż leczniczy. Praca fizjoterapeuty opiera się w głównej mierze na wykorzystywaniu zjawisk fizycznych i obserwowaniu reakcji ciała na bodźce zewnętrzne. 

Kto może skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Niegdyś udanie się do gabinetu fizjoterapii wymagało otrzymania skierowania od stosownego lekarza, np. neurologa bądź ortopedy. Obecnie z podobnych usług można skorzystać niezależnie – nie jest niezbędne odgórne zalecenie lekarza.

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie – z którym można się spotkać również dzisiaj – że fizjoterapia to przede wszystkim domena sportowców. W rzeczywistości z pomocy fizjoterapeuty może skorzystać każdy, kto boryka się z różnymi dolegliwościami i chce realnie wpłynąć na poprawę stanu zdrowia. Problemy z obciążonymi stawami oraz napiętymi mięśniami, z którymi może sobie poradzić właśnie wykwalifikowany specjalista, nierzadko wynikają z prowadzonego stylu życia. Siedzący lub stojący tryb pracy, rezygnacja z aktywności fizycznej, noszenie ciężkich rzeczy – to wszystko wpływa na nasz organizm, w związku z czym może się okazać, że potrzebujemy fachowej pomocy.

Na co zwrócić uwagę, szukając fizjoterapeuty w Częstochowie?

Jednym z pierwszych czynników umożliwiających nakierowanie nas na odpowiedniego specjalistę są oczywiście polecenia od znanych nam osób. Jeśli wśród naszej rodziny lub znajomych znalazła się osoba, która miała okazję skorzystać z fizjoterapii, jej rekomendacja będzie wzbudzała nasze największe zaufanie. Dlatego też, po udanych wizytach w gabinecie fizjoterapii, warto dzielić się opinią wśród innych, co może znacząco pomóc w wyborze i zaoszczędzić czas przeznaczony na poszukiwania.

Zdecydowanie warto także sprawdzić recenzje dostępne w internecie, szczególnie na specjalnie poświęconych do tego stronach, które gromadzą informacje i opinie nie tylko na temat fizjoterapeutów, ale również lekarzy i innych specjalistów z danej dziedziny. W ten sposób upewnimy się, że fizjoterapeuta, którego usługami jesteśmy zainteresowani, rzeczywiście cieszy się uznaniem w oczach swoich pacjentów, co oznacza, że najprawdopodobniej także i my będziemy zadowoleni z wizyty.

Pierwszorzędną kwestią są jednak kwalifikacje. Fizjoterapeuta powinien mieć nie tylko ukończone studia wyższe – istotny jest także udział w profesjonalnych kursach, które pokazują, że przez lata szkolił się w swojej dziedzinie i szlifował umiejętności. Warto więc sprawdzić, jakie certyfikaty udało mu się zdobyć, co potwierdzałoby jego kompetencje.

Pamiętajmy też, że za pierwszym razem możemy się udać do gabinetu fizjoterapii celem konsultacji i omówienia ewentualnej dalszej współpracy. Już wówczas będziemy w stanie rozpoznać, czy mamy do czynienia z osobą, która rzeczywiście posiada odpowiednie kwalifikacje i jest doświadczona. Kontakt z pacjentem oraz profesjonalne podejście to również istotne elementy, które powinniśmy wziąć pod uwagę.

Czego oczekiwać od fizjoterapeuty?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie fizjoterapeuty w Częstochowie najważniejszym punktem jest wywiad. Specjalista powinien zapytać nas o ewentualne choroby oraz dotychczas przebyte urazy. Jeśli dodatkowo posiadamy wyniki przeprowadzonych wcześniej badań, powinniśmy koniecznie je przedstawić. Wszystko to ma na celu ustalenie przyczyny, która powoduje nasze dolegliwości. Trzeba tutaj zaznaczyć, że miejsce, w jakim odczuwamy ból, nie zawsze jest bezpośrednim źródłem dyskomfortu. Problem może wynikać z innych kwestii – to zadaniem fizjoterapeuty jest znalezienie powodu, dla którego podupadliśmy na zdrowiu.

W trakcie konsultacji fizjoterapeuta może również przejść do badania manualnego, co znacząco ułatwi postawienie właściwej diagnozy. Dodatkowo wspólnie z nami omówi cel fizjoterapii oraz zaplanuje dalsze wizyty, tak by rzeczywiście jak najszybciej osiągnąć wymarzone efekty. 

Przy spotkaniu ze specjalistą warto zadawać pytania, jeśli jakieś kwestie budzą nasze wątpliwości. W ten sposób zyskujemy pewność, że współpraca będzie w pełni udana.